Welcome to Delicate template
Header
Just another WordPress site
Header

STS

Skarżyskie Towarzystwo Sportowe zostało powołane jesienią 1993 roku przez grupę działaczy i sympatyków sportowych przy istotnym wsparciu lokalnego samorządu oraz władz miasta.

Powołanie Stowarzyszenia było odpowiedzią na likwidacje sekcji sportowych (poza piłką nożną) przez ZKS ”GRANAT” oraz likwidację sekcji przez ”SKÓRZANYCH” Skarżysko w związku z upadłością podstawowego sponsora tj. Zakładów Obuwniczych.

Stowarzyszenie przejęło z ZKS ”GRANAT” sekcję lekkoatletyczną, zapasów oraz tenisa stołowego, a z klubu ”SKÓRZANI” sekcję piłki siatkowej oraz ciężarów. Od początku działalności samorząd zapewnił klubowi środki finansowe na działalność grup młodzieżowych w tych sekcjach.

Klub od początku swojej działalności odnosił duże sukcesy sportowe w grupach młodzieżowych, plasując się w czołówce klubów województwa świętokrzyskiego. Szczególnie duże sukcesy sportowe odnosili przedstawiciele sekcji lekkoatletycznej. Wychowankowie klubu Artur Osman, Wioletta Frankiewicz oraz Rafał Wójcik zdobywali tytuły mistrzów Polski seniorów oraz brali udział w igrzyskach olimpijskich. Lekkoatleci zdobyli ponad 100 medali w Mistrzostwach Polski. W ostatnich latach medale zdobywały lekkoatleci Martyna Adamczyk oraz Kamila Sodel.

Wieloletnim trenerem lekkoatletów był Krzysztof Woliński zmarły w roku 2008. Laureat nagrody Ministra Sportu i Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracy trenerskiej. Trener kadry narodowej biegaczy, ogłoszony przez Okręgowy Związek Lekkoatletycznych trenerów 60-lecia OZLA.

Duże osiągnięcia miała także sekcja sportów siłowych, a szczególnie zawodniczki i zawodnicy uprawiający trójbój siłowy w okresie funkcjonowania tej sekcji. Podopieczni zasłużonego zawodnika i prezesa Włodzimierza Żmijewskiego zdobyli ponad 100 medali w Mistrzostwach Polski.

Sukcesy sportowe odnosili także młodzi adepci piłki siatkowej kierowani przez długoletniego i zasłużonego trenera Grzegorza Wierzbowicza. Przez wiele lat grupy młodzieżowe dominowały w województwie zdobywając tytuły mistrza województwa we wszystkich kategoriach. Plasowali się także w czołówce krajowej zdobywając tytuł wicemistrza Polski juniora oraz trzykrotnie zajmując miejsca w pierwszej ósemce w kategorii młodzika kadetów i juniorów. Sekcja siatkówki wychowała wielu zawodników, którzy z powodów występowych występują w drużynach ekstraklasy I ligi. Wychowanek Wojciech Żaliński występujący aktualnie w Politechnice Warszawa był członkiem kadry Polski. Efektem właściwej pracy z młodzieżą był awans drużyny w roku 2009 do II ligi, która występuje w tej lidze już trzeci sezon.

Sukcesy na miarę województwa, makroregionu, a także kraju odnosili przez szereg lat odnosili tenisiści stołowi. Drużyna męska występowała w II lidze przez 12 sezonów, a drużyna żeńska przez 4 lata. Za sezon 2004/2005 w klasyfikacji klubowej Polskiego Związku Tenisa Stołowego klub uplasował się na 35 miejscu w Polsce na sklasyfikowanych 574 klubów.

Przez wiele lat w czołówce województwa plasowały się także zapaśniczki i zapaśnicy. Zajmowali także czołowe lokaty w makroregionie, a kilkoro z nich w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży plasowało się w pierwszej ósemce.

W roku 2008 powołano dwie sekcje tj. pływania i brydża sportowego. Pływacy dobrze zaprezentowali się w ligach pływackich zajmując 5 i 6 miejsca w województwie.

Skarżyskie Towarzystwo Sportowe od początku swojego istnienia jest w zasadzie jedynym klubem w mieście zdobywających punkty w klasyfikacji klubów sportu młodzieżowego przewodzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki plasując się w latach 90-tych od 3 do 5 miejsca w województwie, a w ostatnich latach na miejscach od 10 do 12.

Konieczność uprofilowania działalności sportowej i ograniczenia sekcji, trudności finansowe oraz brak środków na sport seniorski spowodowało likwidację niektórych sekcji. Jako pierwsza została zlikwidowana sekcja sportów siłowych, a w ostatnim roku sekcja tenisa stołowego, zapasów i brydża sportowego. Powodem likwidacji tych sekcji było także istotne zmniejszenie zainteresowania młodzieży tymi dyscyplinami sportowymi.

Na przestrzeni 18 lat działalnością klubu kierowało 5 prezesów.

Pierwszym prezesem został wybrany zasłużony zawodnik, trener i działacz sportowy Bogdan Winiarski. Następnie funkcję te pełnili:

Marian Oracz

Stanisław Grzesiak ( przez 2 kadencje)

Andrzej Bętkowski

Marian Szcześniak od lipca 2011 r.